Her Genç Kadının Mutlaka İzlemesi Gereken İkonik Diziler!

06.02.2019

1- Gilmore Girls 

2000 - 2007 yıllları arasında toplam yedi sezon olarak yayınlanmış olan ABD yapımı televizyon dizisidir. Emmy Ödülü kazanmış, Altın Küre ödüllerine aday olmuş dizinin türü dramdır. Dizi, Amy Sherman-Palladino tarafından yaratılmış ve başrolleri Lauren Graham ve Alexis Bledel tarafından paylaşılmıştır. Anne-kız ilişkisine farklı bir pencereden bakan,çok güldüren ve hadi canım dedirten dizi. Netflixde tüm bölümleri mecut ,listenize mutlaka ekleyin.

 

2- Girls

15 Nisan 2012'de Amerikan televizyon kanalı HBO'da yayınlanmaya başlamış televizyon dizisi. Lena Dunham hem dizinin yaratıcısı hem de baş rollerinden biridir. 2010'ların sex and the city versiyonu diyebiliriz bu dizi için, daha genç nesle hitap etmekle birlikte yine şehirli kadın olmanın zorluklarını,zorlu 20'li yaşları konu ediyor.Bir SATC (sex and the city) degil elbette ama izlenebilir.

 

3-Orange Is the New Black

Jenji Kohan tarafından yaratılan ve ilk olarak 11 Temmuz 2013'te çevrimiçi video dağıtım ağı Netflix'te yayınlanan Amerikan komedi-drama dizisi. Şu aşırı acıklı hapishane dizimiz avgibi degil elbette, amerikadaki hapishane yönetim şeklini çok takdir etmiştim izlerken. HHer bir karakter birbirinden entresan, lezbiyen ilişkiler bolca,dostlukta öyle. Mahkumlar arası hiyerarşi savaşını izlemek oldukça keyifli.

 

4-The Handmaid’s Tale

Bir distopyanın anlatıldığı dizide nüfustaki azalma sebebiyle kadınların adeta devlet mülkü olarak görülmesi birer “damızlık” gibi rejimin başındaki kişilerce kullanılması anlatılıyor. Baş karakter Offred ise bu düzen içerisinde hayatta kalmaya çalışan bir kadın. İzlemeden önce kitabını okumuştum bugüne kadar en çok etkilendiğim kadın hikayeleri bu yapımda var. Hassas bir dönemde hissediyorsanız kendizi izlememenizi tavsiye ederim ama mutlaka bi kenara not alıp izleyin zamanı gelince.

 

 5-Grace And Frankie

Öncelikle önümü ilikleyip bir saygı duruşunda bulunuyorum Jane Fonda aşığı olduğum için bu dizininde yeri bende apayrı. Konusunu toparlarsak eğer eşleri ve dizinin baş karakterleri olan Grace ve Frankie de kocaları nedeniyle birbirlerini tanısalar da pek anlaşamayan iki kadın. Grace ve Frankie mutlu bir evlilikleri ve güzel bir hayatları olduğunu düşünseler de bir gün kocaları birbirlerine aşık olduğunu ve artık ülkede değişen yasalarla evlenebileceklerini söylüyor ve o dakikadan sonra işler değişiyor. İşin içine çocuklar ve birbiri zıttı iki kadında girince tadından yenmeyen bir sit-com çıkıyor ortaya.

 

6- Desperate Housewives

Bu efsaneyi atlasak olmazdı tabiki. Belkide kadınların televizyonda iktidarı ele almasındaki en önemli dizilerden birisi. 8 sezon süren efsane  dizide 4 kadının sıradan görünen hayatlarındaki entrika ve olayları anlatılıyor. Reyting rekorları kıran ünlü dizide her karakterin kendi sorunları ve aynı zamanda birbirleriyle olan ilişkileri işleniyor. İzlerken duygudan duyguya geçeceğiniz ve mutlaka bir karakterle kendinizi denk hissedeceğinizin garantisini veririm.

 

7-Sex and The City

Torpil söz konusu bu dizide ise. Yine 4 kadın etrafında dönen bir dizi Sex and the City. ABD’de 1998-2004 yılları arasında yayınlanmış ve birçok insan tarafından oldukça sevilen dizide 4 modern ve kariyer sahibi kadının aşk hayatları konu alınıyor. İzlemek için 50 sebep bile sayabilirim sizlere yada sadece Carrie'nin zamansız müthiş stili için bile izlenebilir.

 

8-Two Broke Girls

Hayatı anlık yaşayan ve küçük bir kafede çalışarak geçimini sağlayan Max’le oldukça zengin bir ailenin kızı olan Caroline’in bir tesadüf sonrası tanışmalarıyla başlayan arkadaşlıkları ve maceraları anlatılıyor dizide. Caroline yaşadığı talihsizlikler sonucu Max’in yaşamına ayak uydurmaya çalışırken Max ise Caroline sayesinde başarabileceğine inanmadığı hayallerin peşine düşüyor. Eğlenceli ve hızlı bir Amerikan sitkomu olan diziyi ve karakterleri çok seveceksiniz.

9- Gossip Girl

Dedikoducu Kız, Cecily Von Ziegesar'ın aynı adlı kitap serisine dayalı bir Amerikan gençlik drama dizisidir. Dizi Josh Schwartz ve Stephanie Savage tarafından yaratılmış ve 19 Eylül 2007'de The CW'de yayınlanmaya başlamıştır. İlk bölümü Türkiye'de Eylül 2008'de CNBC-e'de yayınlanmıştır. Bizlere zenginliği ve lüxü köküne kadar izlettiren olaylar silsilesi dizi.