Düzenli Seks Yapmanın Faydaları

30.01.2019

Cinsellik toplumun konuşulmayan konuları arasında yer alıyor. Aslında yanlış söyledik cinsellik ve sekshayatı toplumun gizli kapılar ardında konuşulan konuları arasında yer alıyor. Kimilerine göre ayıp, kimilerine göre yasak, kimilerine göre olmazsa olmaz, kimilerine göre ise gayet doğal ve konuşulması normal bir konu. Düzenli seks hakkına bazı şeyler söylememizin vakti geldi.

Seks yapmanın bilinen, bilinmeyen ve yanlış bilinen pek çok faydası var. Düzenli seks ise hem günlük hayatta hemde fizyolojik olarak sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir ilişki aslında. Peki düzenli seks yaptığımızda neler oluyor? Hem psikolojik hemde fizyolojik neler değişiyor?

Bağışıklık Sisteminiz Güçlenir

 

Sizi hastalıklardan koruyanın sadece C vitamini olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ilişki sırasında vücudunuz antikor üretir. Böylece hastalıklara karşı direnme gücünüz artar. Düzenli seks ise bu antikorların düzenli bir biçimde üretilmesine yardımcı olur.

Düzenli Seks Özgüveninizi Arttırır

 

 

Sevdiğiniz bir insanla güvenli bir şekilde ve düzenli olarak yaptığınız seks kendinize olan güveninizin artmasına ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Aksi hali ise, yani herhangi sebeplerden dolayı yaşanılamayan cinsellik ise özgüveni düşüren bir undur.

Stres Seviyeniz Azalır

 

Sevişmek kişinin günlük hayatta yaşadığı stres ve gerginliği üzerinden atmasına yardımcı olur. Bir nevi negatif enerjinin dışa vurumunu sağlar. Bu nedenle düzenli bir cinsel hayata sahip olan yada cinsel hayatında tatmin olan kişiler, sevişmeyen kişilere göre daha az stres sahibidirler.

Daha Rahat Uyursunuz

 

 

Rahat uyumanızı sağlayan prolaktin hormonu yaşanan birleşme sonrasında salgılanır. Bunun sonucunda siz ve partneriniz mışıl mışıl uyursunuz. Dolaysıyla düzenli bir bçimde yaşanan cinsellik sizin daha rahat ve daha kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Güne Mutlu Başlarsınız

Cinsellik düzenli yaşandığında uyku düzeninizi sağlar, stres seviyenizi azaltır, kendinize olan güveninizi arttırır ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı sizi korur. Tüm bunlarında sonucunda hayat size güzel olur.

Bazen hayatta daha mutlu olmak için tabuları kırmak gerekir. Daha mutlu, daha güvenli ve daha sağlıklı bir hayat için…